KONIEC WRZEŚNIA DESZCZOWY I POCHMURNY, A JAKI BĘDZIE PAŹDZIERNIK ?

Wrzesień pożegna nas deszczową i pochmurną aurą, dopiero ostatniego dnia zacznie się przejaśniać po opadach, natomiast październik powita nas chwilowo przejściowo pogodną i miejscami słoneczną, bo w kolejnych dniach na koniec weekendu z powrotem się zachmurzy całkowicie oraz wrócą większe opady deszczu. Pomimo występowania w większości dużego zachmurzenia i przemieszczania się nad krajem przejściowych opadów deszczu będzie to okres w miarę spokojny. Przez cały czas prognozy wpływ na pogodę w naszym kraju będą miały układy niskiego ciśnienia z zachodu i południa kontynentu, które będą przemieszczać się nad Polską sprowadzając opady deszczu oraz wyże z południa i wschodu, za sprawą których będziemy mieli spokojną aurę, a także chwile ze słońcem.
 
Napływać będą na zmianę, a momentami jednocześnie, ciepłe masy powietrza polarnomorskiego z zachodu i kontynentalnego ze wschodu. Równowaga atmosfery powinna być w tym okresie w dużej mierze stała, podczas przemieszczania się frontów względna, co nie powinno prowadzić do występowania burz podczas opadów, aczkolwiek nie możemy całkowicie wykluczyć możliwości ich występowania o słabej sile, jak również pojedynczych wyładowaniach. Nocami i nad ranem mogą formować się mgły i zamglenia ograniczające widzialność poziomą na drogach. Największym i jedynym zagrożeniem może być pod koniec prognozy wzrost gradientu ciśnienia pomiędzy niżami z zachodu, a wyżem ze wschodu, który spowoduje wówczas znaczy wzrost siły wiatru powodując możliwe porywy wiatru do i nieznacznie powyżej 70 km/h. Z uwagi na dość odległy termin, ponieważ ma to być w kolejny poniedziałek, siła wiatru może wówczas być większa, jak również silne porywy wiatru mogą w ogóle nie zaistnieć. Wszystko będzie zależeć od tego jak sprawdzi się aktualnie prognozowana sytuacja baryczna w omawianym terminie.
 
Koniec września deszczowy i pochmurny
Prognoza pogody w dniach od 29.09.2021r. do 05.10.2021r.
 

Ja wspomnieliśmy, na koniec września zachmurzenie ma być przejściowo duże oraz całkowite ze słabymi opadami deszczu. Po przemieszczeniu się opadów nad krajem, 30 września i na początku października w wielu miejscach się rozpogodzi, a nawet pojawi się słońce, co prognozują załączone poniżej modele z serwisu ogimet.com. Można powiedzieć, że czeka nas spokojny pierwszy weekend nowego miesiąca, jednak pomimo małego i umiarkowanego oraz dużego zachmurzenia należy się liczyć, że miejscami może z niego popadać słaby lub niewielki deszcz. 

Sytuacja baryczna 29 września 2021r.
Sytuacja baryczna 30 września 2021r.
Sytuacja baryczna 01 października 2021r.
Sytuacja baryczna 02 października 2021r.
Natomiast od zachodu w niedziele zachmurzenie zacznie wzrastać do całkowitego i będą występować kolejne opady deszczu o wydajności nawet do 20 mm/m2 co obrazują poniższe modele. Podczas przemieszczania się niżu nad naszym krajem mogą dodatkowo występować silne porywy wiatru.
 
Sytuacja baryczna 03 października 2021r.
Sytuacja baryczna 04/05 października 2021r.
Sytuacja baryczna 05 października 2021r.
 
W omawianym okresie, co widać we wcześniej załączonej prognozie tabelarycznej temperatury będą jesienne, w ciągu dnia na poziomie od 11°C do 20°C, a nocami od 4°C/7°C gdy będą rozpogodzenia do 9°C/13°C podczas pełnego zachmurzenia i opadów. Wiatr będzie wiać słabo i umiarkowanie, w porywach silnie, z kierunków zmiennych początkowo wschodnich, a następnie południowych. Ciśnienie atmosferyczne będzie początkowo spadać, następnie nieznacznie wzrośnie i po tym znowu będzie spadać. Sytuacja biometeorologiczna będzie początkowo niekorzystna, następnie przejdzie w obojętną, chwilami korzystną, a następnie pod koniec terminu znowu będzie niekorzystna.
 
Więcej informacji znajdziecie państwo jak zawsze w naszych codziennych prognozach opisowych pogody, w których przedstawiamy rzetelne pełne informacje co będzie się działo w pogodzie każdego dnia.
 
Ostrzeżenia pogodowe na telefon i tablet

Dodaj komentarz