IDZIE ODWILŻ, A Z NIĄ OPADY MIESZANE I GĘSTE MGŁY

Pogoda w Polsce zaczyna być kształtowana przez wilgotne masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, które sprowadzane są z zachodu kontynentu przez nasuwające się w naszą część Europy układy podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Jednoczesny napływ coraz cieplejszej masy przyczyni się do rozwoju inwersji termicznej, która na przeważającym obszarze naszego kraju przyniesie dominację pochmurnej i mglistej aury z opadami mieszanymi; opady w postaci stałej o umiarkowanym, chwilami silniejszym natężeniu spodziewane są zwłaszcza w trakcie niedzieli i poniedziałku na samych krańcach południowo – wschodnich.
 
Pogoda w niedzielę:
Niedziela najwięcej wilgoci w postaci umiarkowanych, chwilami silniejszych opadów śniegu przyniesie na samych krańcach południowo – wschodnich, gdzie za okres doby spodziewane są łączne przyrosty świeżej pokrywy śnieżnej w wysokości 5-13 centymetrów. Poza tym w wilgotnym powietrzu będą przeważać niskie, podinwersyjne chmury warstwowe z zamgleniami oraz lokalnymi mgłami, a także niewielkimi opadami mieszanymi – mżawki, śniegu oraz deszczu. Im bliżej zachodniej części kraju, tym opady z postaci stałej będą przechodzić w postać ciekłą. Lokalne przejaśnienia i przejściowe rozpogodzenia wystąpią głównie na południowym – zachodzie i samych krańcach południowych. Temperatura maksymalna powietrza wzrośnie do -3°C/3°C, z najcieplejszą aurą w pasie zachodnim oraz nad samym morzem, a najchłodniejszą wzdłuż regionów wschodnich i na południu. Wiatr będzie wiać słabo, z kierunków zmiennych.
 
Idzie odwilż, a z nią opady mieszane i gęste mgły.
 
Pogoda w poniedziałek:

Początek tygodnia jedyne szanse na przejaśnienia przyniesie na samych krańcach południowych, Na pozostałym obszarze wpływ tzw. “zgniłego” ośrodka wyżowego z podwyższoną zawartością wilgoci będzie sprzyjać dominacji dużego i całkowitego, pod inwersyjnego zachmurzenia z licznymi zamgleniami, a od zachodu formującymi się gęstymi mgłami adwekcyjnymi, ograniczającymi widzialność poniżej 100-300 metrów. Lokalnie będą występować niewielkie opady – na południu i wschodzie śniegu, w pozostałej części mżawki i niewielkiego deszczu. Temperatura maksymalna powietrza wzrośnie do -3°C/3°C – najcieplej będzie w pasie zachodnim oraz wzdłuż gmin nadmorskich, z kolei wpływ jeszcze chłodnego strumienia powietrza zaznaczy się zwłaszcza wzdłuż regionów wschodnich i częściowo na południu. Wiatr będzie wiać słabo, z sektora południowo – zachodniego.

Gęste mgły - ostrzeżenie
 
Pogoda we wtorek:
Drugi dzień tygodnia nie przyniesie większych zmian w atmosferze. Obszar Polski pozostanie w środowisku podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, ze strefą rozciągającą się od Europy Zachodniej po wschodnie regiony Starego Kontynentu, a dalszy napływ wilgotnego i coraz cieplejszego, polarnego o cechach morskich powietrza niemal wszędzie przyniesie pochmurną i mglistą aurę z opadami mżawki oraz słabego deszczu. Lokalne przejaśnienia prognozowane są głównie na południowym – wschodzie oraz na samych krańcach południowych. Temperatura powietrza wyniesie maksymalnie od -3°C/0°C w pasie wschodnim, gdzie możliwe są lokalne, niewielkie opady śniegu nawet do 4°C/6°C wzdłuż województw zachodnich. Wiatr będzie wiać słabo, przeważnie z południowego – zachodu, w regionach południowo – wschodnich zmiennie.
 
Więcej informacji znajdziecie państwo jak zawsze w naszych codziennych prognozach opisowych pogody, w których przedstawiamy rzetelne pełne informacje co będzie się działo w pogodzie każdego dnia.
 
Ostrzeżenia pogodowe na telefon i tablet

Dodaj komentarz