ROK 2023 I ZRÓŻNICOWANIE W POGODZIE.

Czas na krótkie podsumowanie. Rok 2023, jest rokiem niewiele mocniej zróżnicowanym niż w ostatnich latach jeżeli chodzi o zjawiska pogodowe, które występują nad naszym krajem, a do tego w większości był rokiem bardziej spokojnym pod względem zjawisk burzowych i opadów, a także upałów. Nadal występują braki w ilości potrzebnych opadów, co przekłada się na zbiory w rolnictwie oraz sadownictwie i nie tylko. Pomimo pojawiających się burz z miejscami intensywnymi opadami deszczu niedobór wody jest odczuwalny jak w poprzednich latach. Aura w tym roku była też częściej chłodniejsza niż zwykle i wiele osób planując urlopy w maju, czerwcu i lipcu miała dość chłodną i deszczową pogodę. Dopiero sierpień przywitał nas prawdziwie letnią aurą, a nawet i wrzesień potem ją kontynuował.
 
Wielu zapyta, co zatem dalej, co nam przyniesie jesień, a potem zima ? Jak wspomnieliśmy na wstępie ten rok nie odbiegał specjalnie od lat poprzednich pod względem aury i zachowania się pogody, dlatego nie należy spodziewać się że jesień lub zima nagle zmieni się nam radykalnie i będzie inna od poprzednich lat. Z pewnością dość długo tej jesieni utrzyma się ciepła i pogodna aura, z przejściowymi ochłodzeniami, a także nawet za niedługo pierwszymi przymrozkami. Będzie formować się coraz więcej mgieł i zamgleń, a także będzie występować też sporo większego zachmurzenia, chociaż i chwil ze słońcem nam nie braknie, co powinno zachęcić nas do aktywności na powietrzu. Oczywiście będą występować opady deszczu, chwilami przejściowo dość spore. Nie wykluczamy też tej jesieni akcentów w postaci opadów pierwszych deszczu ze śniegiem, ale mogą to być chwilowe krótkotrwałe i miejscowe. Z pewnością jesień zaowocuje też sporą ilością grzybów w lasach, których na pewno będzie pod dostatkiem. Natomiast zima może nas zaskoczyć jak rok wcześniej pierwszymi akcentami w listopadzie, jednak jak faktycznie będzie zobaczymy w najbliższych miesiącach sami.
 
Co nas czeka od 1.10.2023r. do 7.10.2023r:
W ww. czasie na zmianę nad krajem będą przemieszczać się układy niskiego i wysokiego ciśnienia, które będą sprowadzać raz pochmurną i deszczową, a raz słoneczną aurę. Najwięcej opadów w tym okresie należy się spodziewać w północnych rejonach kraju i tam też mogą pojawić się także burze.
 
2023100100H072 EU00 SFC   2023100100H120 EU00 SFC
Temperatury w ciągu dnia będą na średnim poziomie 17°C/20°C co widać w poniżej tabeli, jednak chwilowo z poniedziałku na wtorek i we wtorek pójdą do góry do 24°C/28°C, a pod koniec w piątek i sobotę spadną znacznie w dół do 11°C/15°C. Noce będą chłodne z temperaturami na poziomie 8°C/18°C, a pod koniec prognozy spadną do 1°C/6°C, w górach nawet do -2°C/-1°C. Wiatr będzie wiać słabo i umiarkowanie w porywach silnie, a z wtorku na środę będzie miejscami porywisty do 70-75 km/h z kierunków przeważnie cały czas zachodnich i południowych, a pod koniec północnych.
 
Prognoza pogody 01 07 10 2023
 
Jak wskazują modele październik powinien być w większości ciepły pomimo przechodzących opadów i zachmurzenia oraz chwilowych większych ochłodzeń. Kolejny tydzień od 8.10.2023r. także ma być dalej ciepły co powinniśmy wykorzystać i powinno nas nastroić pozytywnie, czego wszystkim czytelnikom życzymy.
 
Ostrzeżenia pogodowe na telefon i tablet

Dodaj komentarz