CZY CZEKA NAS POLSKA ZŁOTA JESIEŃ

Przed nami pora jesienna, która rozpoczęła się z początkiem miesiąca września i potrwa jak zawsze do końca listopada, chociaż zdania są podzielone w tej kwestii. Niektórzy uważają, że zaczyna się ona dopiero z równonocą przypadającą na jesień astronomiczną 23 września bieżącego roku. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ gdy przychodzi jesień w ciągu dnia przeważnie jest ciepło, a noce są coraz chłodniejsze, do tego coraz częściej będą pojawiać się poranne mgły i zamglenia. W tym roku możemy liczyć, że pierwsza połowa września ma być ciepła w ciągu dnia ze sporą dawką słońca, jednak druga połowa niestety będzie zmienna i w wielu rejonach kraju aura ma być chłodniejsza. Zobaczymy też więcej przelotnych i ciągłych opadów deszczu z większym zachmurzeniem, jednak raczej pomimo przejściowych większych opadów, na pewno nie spowoduje to wyrównania występujących braków wody. Pomimo tego wszystkiego można powiedzieć, że będziemy mieli Polską Złotą Jesień. Z pewnością wrzesień będzie owocny dla grzybiarzy, momentami sporo popada, a po opadach i gdy jest jeszcze ciepło jak wiadomo grzybów na pewno będzie pod dostatkiem. Tak samo nie przewidujemy jeszcze porannych przymrozków, czy szronu, na takie zjawiska musimy raczej poczekać przynajmniej do października.
 
Zobaczmy jednak co nas faktycznie czeka od 04.09.2022r. do 10.09.2022r:
W ww. okresie dominować będą układy wysokiego ciśnienia rozlokowane na północy kontynentu w rejonie Skandynawii i państw Bałtyckich, a także w południowych i południowo wschodnich rejonach kontynentu Europejskiego oraz częściowo nad naszym krajem. To spowoduje, że nad większą częścią kraju będziemy mieć do czynienia z pogodną i słoneczną aurą. Dopiero pod koniec dnia w czwartek oraz w piątek swój wpływ na pogodę od zachodu zaznaczą układy niżowe, które sprowadzą nad krajem opady deszczu i silniejsze burze. Przez większość czasu i nad większością kraju będzie występować zachmurzenie małe i umiarkowane z rozpogodzeniami do bezchmurnego nieba, przejściowo też będzie wzrastać ono do dużego i całkowitego szczególnie na krańcach zachodnich i południowych, tam też mogą występować słabe przelotne opady deszczu. Natomiast już w czwartek oraz w piątek i sobotę zachmurzenie wzrośnie do całkowitego i nad całą Polską przemieszczą się słabe i umiarkowane, a momentami intensywne opady deszczu, którym mają towarzyszyć także burze.
 
Czy czeka nas Polska Złota Jesień?.
 
Temperatury w ciągu dnia będą wynosić maksymalnie, na zachodzie do 21°C/25°C, miejscami nawet do 26°C lub nieco wyżej, a na wschodzie do 15°C/23°C. Noce będą chłodne z temperaturami na poziomie 7°C/14°C, jednak lokalnie, głównie na wschodzie z racji dłuższych rozpogodzeń mogą spadać do 3°C/5°C. Wiatr będzie wiać słabo i umiarkowanie w porywach silnie, pod koniec prognozy podczas możliwych burz porywiście do 60-80 km/h z kierunków przeważnie cały czas wschodnich, pod koniec prognozy skręcający do kierunków zachodnich i południowo zachodnich.

 
Jak widać wrzesień powinien okazać się ciepły z dużą ilością słonecznych dni, co pozwoli na rekreację i wypoczynek na świeżym powietrzu, dokończenie prac w polu, wykopki, a także zbieranie zbiorów. Wykorzystajmy więc te możliwości, które przyniesie nam jesień w tym roku.
 
merial1
Więcej informacji znajdziecie państwo jak zawsze w naszych codziennych prognozach opisowych pogody, w których przedstawiamy rzetelne pełne informacje co będzie się działo w pogodzie każdego dnia.
 
Ostrzeżenia pogodowe na telefon i tablet

Dodaj komentarz