*** AKTUALNE MAPY METEO NA NASZYCH STRONACH. *** |  *** ZAMÓW PROFESJONALNY MONITORING OSTRZEGAWCZY O ZGROŻENIACH SMS-em I EMAIL-em ***  | *** WAŻNE OSTRZEŻENIA METEO CZYTAJ NA WWW.METEOALARM.PL *** | *** ZAMÓW OSTRZEŻENIA ORAZ PROGNOZY POGODY ZA DARMO NA EMAIL ***
Profesjonalna prognoza pogozy oraz ostrzeżenia meteorologiczne SMS.

Szczegółowe prognozy i ostrzeżenia dla regionu, miasta, gminy,
powiatu, firm, instytucji,
centrum zarządzania
kryzysowego
i jednostek operacyjnych.

Dodatkowo ostrzeżenia
wysyłane jako SMS.

Testuj usługę »
Prognozy pogody i ostrzeżenia meteo-
rologiczne na email.

Chcesz wiedzieć co będzie się działo w pogodzie?

Teraz możesz za darmo otrzymywaćBr> prognozy pogody z opisem synop-
tycznym oraz aktualne
ostrzeżenia o zagroże-
niach na email.

Zamów bezpłatną
usługę »
METEOSKY NEWS NA 19-21.07.2014r. - BARDZO CIEPŁO I UPALNIE.
Publikacja: dn. 18.07.2014r. g. 22:36 / CPM METEOSKY Sp. z o.o.

W najbliższych dniach do Polski zacznie napływać jeszcze cieplejsza masa powietrza, która na większym obszarze będzie objawiać się dużymi i bardzo dużymi wzrostami temperatury powietrza.

Z prognoz opartych na analizach numerycznych modeli GFS i UMPL wynika, że jutro największy upał pojawi się na zachodzie oraz w dzielnicach południowo – zachodnich, gdzie temperatura może wzrosnąć maksymalnie do 30-33 °C. Na pozostałym obszarze będzie na ogół około 26-29 °C. W wielu miejscach będziemy mieć do czynienia z pogodną aurą, jednak miejscami nie można wykluczyć pojawienia się lokalnych komórek opadowych (południe, południowy – wschód, centrum, częściowo zachód i południowy – zachód). Potencjalne ośrodki konwekcyjne będą jednak lokalne i bardzo słabe, uwzględniając małą i bardzo małą zawartość wilgoci w troposferze. Mimo prognozowanego wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do około 300-800 J/kg (SBCAPE), potencjał burzowy w znacznej mierze będzie ograniczony, przy czym nie można do końca wykluczyć utworzenia się kilku słabych komórek burzowych (15% szans).

Prognozowana temperatura na godziny popołudniowe przez model UMPL:

Pojutrze ponownie najwyższe wzrosty temperatury prognozowane są w dzielnicach zachodnich, południowo – zachodnich, a także częściowo na północnym – zachodzie. Wyliczenia modeli UMPL i GFS wskazują, że jej wartości mogą osiągnąć około 31-32 °C, lokalnie nawet 33 °C. Analizy drugiego z nich pokazują możliwość pojawienia się upału również w dzielnicach południowo – wschodnich, południowych i środkowych. Miejscami ponownie mogą rozwinąć się chmury kłębiasto-deszczowe, generujące przelotne, punktowo silne opady deszczu oraz lokalne, izolowane burze w niezbyt dużej ilości. Na chwilę obecną UM sugeruje możliwość inicjacji głębszej konwekcji częściowo w centrum, cz. w rejonach zachodnich i na północnym – wschodzie, zaś GFS również w dzielnicach północnych, miejscami północno – zachodnich, południowych i południowo – zachodnich.

Wstępna prognoza niestabilności troposfery na podstawie parametru KI, biorącego pod uwagę zawartość wilgoci w dolnej i częściowo środkowej troposferze (do poziomu 700 hPa) oraz gradient pionowy temperatury w warstwie 850-500 hPa (GFS):

W poniedziałek masa o chwiejnej równowadze termodynamicznej może pojawić się przede wszystkim wzdłuż rejonów południowych oraz na północnym – wschodzie kraju. Póki co szczególnie interesujące prognozy wyliczane są dla rejonów południowych, gdzie energia SBCAPE może wzrosnąć do 1200-1600 J/kg. Zwiększona zawartość wilgoci włącznie z silniejszym wymuszaniem orograficznym, zwłaszcza na terenach podgórskich i górskich może zapewnić korzystne środowisko dla silniejszego rozwoju komórek burzowych. Bardziej szczegółowe informacje pod względem możliwej siły i aktywności burz, mając na uwadze wciąż zmieniające się prognozy, będzie można podać najpóźniej w niedzielę. Ponadto pierwszy dzień nowego tygodnia ponownie może przynieść na ogół bardzo ciepłą i upalną aurę. W perspektywie możliwych wzrostów temperatury kluczowe może być zachmurzenie, dlatego do przygotowania bardziej precyzyjnych prognoz, trzeba poczekać na kolejne wyliczenia modelu UMPL.

Orientacyjne natężenie wraz z obszarami z podwyższoną energią SBCAPE (GFS):

Prognozy numeryczne na kolejne dni tygodnia wskazują, że bardzo ciepła masa powietrza w dalszym ciągu będzie obecna na obszarze naszego kraju. Najnowsze informacje pogodowe przedstawimy w następnych dniach.

Centrum Prognoz Meteorologicznych
METEOSKY Sp. z o.o.

Powrót »