*** AKTUALNE MAPY METEO NA NASZYCH STRONACH. *** |  *** ZAMÓW PROFESJONALNY MONITORING OSTRZEGAWCZY O ZGROŻENIACH SMS-em I EMAIL-em ***  | *** WAŻNE OSTRZEŻENIA METEO CZYTAJ NA WWW.METEOALARM.PL *** | *** ZAMÓW OSTRZEŻENIA ORAZ PROGNOZY POGODY ZA DARMO NA EMAIL ***
Profesjonalna prognoza pogozy oraz ostrzeżenia meteorologiczne SMS.

Szczegółowe prognozy i ostrzeżenia dla regionu, miasta, gminy,
powiatu, firm, instytucji,
centrum zarządzania
kryzysowego
i jednostek operacyjnych.

Dodatkowo ostrzeżenia
wysyłane jako SMS.

Testuj usługę »
Prognozy pogody i ostrzeżenia meteo-
rologiczne na email.

Chcesz wiedzieć co będzie się działo w pogodzie?

Teraz możesz za darmo otrzymywaćBr> prognozy pogody z opisem synop-
tycznym oraz aktualne
ostrzeżenia o zagroże-
niach na email.

Zamów bezpłatną
usługę »
METEOSKY NEWS NA 08-12.06.2014r.
Publikacja: dn. 07.06.2014r. g. 23:46 / CPM METEOSKY Sp. z o.o.

W nadchodzących dniach, począwszy od niedzieli 08.06.2014r., należy liczyć się ze znaczną zmianą warunków pogodowych, które w niektórych rejonach Polski mogą być uciążliwe dla ludzkiego zdrowia jak i w kwestii niszczenia mienia.

Mowa tu o takich zjawiskach pogodowych jak upały oraz gwałtowne burze. Wszystko to będzie mogło zaistnieć dzięki dobrze znanemu przez synoptyków charakterystycznemu ułożeniu danych ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Cały proces, który doprowadzi do napływu gorących, zwrotnikowych mas powietrza nad terytorium naszego kraju już rozpoczął się w przeciągu ostatnich kilkunastu godzin.

Obecna sytuacja przedstawia się następująco:

Na powyższym modelu ilustrującym sytuację synoptyczną z godziny 14 CEST widzimy dwa główne ośrodki baryczne kształtujące pogodę w Europie, jak i nad Polską. Nad wschodnim Atlantykiem zalega układ niskiego ciśnienia, natomiast od terytorium Rosji przez Polskę i pozostałe kraje Europy centralnej, po Basen Morza Śródziemnego rozciąga się wieloośrodkowy wał wysokiego ciśnienia. Korelacja tego niżu i wyżu uruchomił proces adwekcji gorącego, zwrotnikowego powietrza znad północnej Afryki. Widoczne jest to na mapach przepływu mas powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa na niedzielę 08.06.2014r. (model GFS):

Natomiast kolejny model pokazuje wysokość prognozowanych temperatur powietrza, które będa wystepować w niedzielę:

Niestety w kolejnych dniach temperatura nadal będzie wzrastać. W poniedziałek, wtorek i środę, również w dzielnicach południowo-zachodnich i zachodnich temperatury powietrza znacznie przekroczą barierę 30°C, co widać na kolejnych mapach prognozowanych temperatur powietrza (model GFS):

Model GFS prognozuje przy południowo-zachodniej granicy Polski wzrosty temperatury do 34°C/35°C. Inne modele numeryczne poddają nieco niższe wartości. Przykładowo model UM PL trzyma się temperatur rzędu 30°C/31°C, podobnie ma się model ECMWF.
Poniżej prognoza temperatury maksymalnej modelu UM na poniedziałek – 9.06.2014r. na godzinę 17 CEST.

Reasumując kolejne cztery dni poczynając od niedzieli w całym kraju będziemy mieć do czynienia z wysokimi temperaturami powietrza, a w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce z bardzo wysokimi na poziomie od 31°C do 34°C. W pozostałej części naszego kraju słupki rtęci wskazywać będą od 27°C/29°C na północnym-wschodzie i wschodzie, do 30°C/32°C bardziej w głębi kraju. Na podstawie bieżących wyliczeń upały powinny zakończyć się dopiero w czwartek.

Jednocześnie innym groźnym zjawiskiem jakie będzie występować to gwałtowne burze z możliwością występowania nawałnic. Docierająca do kraju gorąca masa powietrza będzie charakteryzować się bardzo dużą zasobnością wilgoci. Wraz z zaistnieniem stromego gradientu temperatury w pionowym profilu atmosfery spowoduje pojawienie się bardzo dużej ilość energii potencjalnie dostępnej drogą konwekcji. Jej najwyższe zasoby będą skupione przede wszystkim w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju powodując w tych regionach kraju silne nawałnice. Przekraczać będą one wartości nawet 2000 J/kg, co przedstawia kolejny model w zakresie ilość energii CAPE na wtorek 10.06.2014r. godzinę 20:00 CEST.

Zjawisk burzowych możemy się spodziewać już od nocy z niedzieli na poniedziałek, kiedy to gwałtowne burze mogą rozwinąć się w Polsce północno-zachodniej przynoszące intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru, a także lokalnie opad gradu. Głównym jednak zapalnikiem do inicjacji burz w tym czasie powinny okazać się bliskość ciepłego frontu atmosferycznego oraz prognozowana silna zbieżność wiatru w przyziemnej warstwie atmosfery, co pokazuje nam kolejny model:

Jak dokładnie będzie kształtować się pogoda oraz jakie i kiedy będą występować zagrożenia przekażemy w naszych codziennych prognozach oraz ostrzeżeniach meteorologicznych.

Centrum Prognoz Meteorologicznych
METEOSKY Sp. z o.o.

Powrót »